تبلیغات
دكترسیدمحسن اصغری نكاح، استادیاردانشگاه فردوسی مشهد، - با خانواده بروید به خانه ای کنار ابرها

دیروز با خانواده ام به سینما رفتیم، فیلم خانه ای کنار ابرها، دعوت می کنم شما و خانواده اتان هم در اولین فرصت به تماشای این فیلم  بروید، به نظر من خانه ای کنار ابرها به خوبی توانسته است بین فیلم کودک و ژانر دفاع مقدس پیوند برقرار کند، هر چند امتیاز اصلی فیلم در داستان متفاوت و جذاب آن است، البته برای من که متخصص کودک هستم ، فیلم از منظر دنیای کودکی هم جلوه بیشتری داشت. بویژه تعامل کودکانه یک دختر پنج یا شش ساله با مسایل اطرافش برایم جالب بود.

دعوت می کنم شما هم فیلم را ببینید و من را از دیدگاه و ایده هایتان مطلع کنید. منتظر نظرات شما در همین بخش هستم.

مطالب بیشتر در مورد فیلم خانه ای کنار ابرها را در این لینک بخوانید

گذشته از اینکه این فیلم در جشنواره فجر و جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان هم مورد استقبال و توجه بوده است، نکته قابل توجه از منظر دنیای کودک نحوه مواجهه کودکان با مسایل خانوادگی و اجتماعی جاری در زمان کودکی است از  قصه قلک هایی که با هدف خاصی پر می شود تا بازی کودک با کفش های پدرش و یا تعامل کودک با دوستان پدرش و توصیف کودکانه از اعضای خانواده و سوال های مکرر در مورد مفاهیم تازه یا ناآشنا ، سوالاتی که پاسخ دادن به آنها برای بزرگسالان مایه دردسر می شود.

نکته دیگر این است که نبودن پدر و نیز اتفاقات دیگری است که برای پدر می افتد و ممکن است برای کودکان سوالاتی ایجاد کند و یا برای بزرگسالان فرصتی فراهم کند که کودکانی که تجارب سرپرستی متفاوتی دارند را با مشکلات مشابه دیگر کودکان آشنا سازند و این نیز می تواند برای برخی کودکان که به هر دلیلی تجارب خاصی در مورد از دست دادن یا فاصله داشتن از پدر دارند نیز مفید باشد. البته جنبه مطلوب فیلم خانه ای کنار ابرها ، آن است این مساله نبودن پدر در فیلم بروز و ظهور آشکاری ندارد و بصورتی ملایم و ضمنی ارایه شد و ممکن است اصلا عموم کودکان را درگیر نسازد.

پیشنهاد می کنم اگر با کودکان به تماشای فیلم رفتید بعد از فیلم و در زمانهایی که کودک آمادگی دارد در مورد دختر کوچولوی فیلم ( مریم سادات) و در مورد کارهای او با کودکان همراهتان صحبت کنید و به نظر و دیدگاه آنها توجه کنید بدین ترتیب ضمن آن که دنیای کودکی او را بهتر می شناسید می توانید برخی از نقاط ابهام او را نیز تصحیح نمایید.

شاید فرصت دیگری بتوانم مطالب بیشتری در این مورد با شما درمیان بگذارم. خوشبختانه این فیلم به تازگی به در اکثر شهرهای کشور اکران می شود هر چند یزدی های عزیز بخاطر قرابت با کارگردان جوان آقای دهقانی اشکذری از دیدن فیلم حس بهتری خواهند برد.

برخی از گزارش ها در مورد فیلم :

«خانه ای کنار ابرها»  روایت متفاوتی از پشت جبهه است و قصه زنان و مادرانی  و کودکان را روایت می‌کند که در غیاب مردانی که به جبهه فرستاده اند، چگونه خالصانه از آنها پشتیبانی می کنند تا آنجا که حتی با مدیریت هیجانات خویش می کوشند ذره ای تضعیف روحیه برای رزمندگان ایجاد نکنند و البته روی دیگر فیلم کندوکاو افراد گرفتاری است که از سر اضطرار دست به کاری می زنند که معلوم نیست بتوانند وجدان خود را از پیامدهای آن آرام سازند.
این فیلم دیپلم افتخار بهترین فیلم نامه در بخش نگاه نو سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر و پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان را کسب کرده است. آفرین عبیسی،‌ نگار عابدی و هنرمندان یزدی چون مهدی قانع، مریم السادات هاشمی، محمدرضا اسکندری، محمدجواد فارغ یزدی، حمیدرضا حاجی محمد زاده، علی دهقان ‌پور، فرزانه السادات سید ابراهیمی و فاطمه خلیل اللهی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.
سید جلال دهقانی اشکذری کارگردانی یزدی است و مجموعه 13 قسمتی «حانیه» را در شهر یزد برای پخش از شبکه دو در دهه فجر ساخته است.«خانه ای کنار ابرها» از چهارشنبه 10دی ماه در پردیس سینمایی تک یزد اکران می شود.

«خانه ای کنار ابرها» فقط یک فیلم دفاع مقدسی نیست، بلکه یک فیلم جامعه شناختی و عرفانی هم محسوب می شود. بازسازی فضای اجتماعی حاکم بر جامعه ایرانی در سال های دهه نخست انقلاب –با همه تلخی ها و خوشی هایش- در این فیلم به دقت و حداقل اشتباه ممکن صورت گرفته است. نمایش تحول آدم ها در این فیلم، رویکردی معنوی و عرفانی دارد؛ آدم هایی که ذاتا تبهکار نیستند و در موقعیتی قرار می گیرند که راه رهایی را می یابند.

اتفاق جالبی که در فیلم «خانه ای در کنار ابرها» رخ داده، نمایش قهرمان غایب است. قهرمان فیلم، رزمنده ای است که بعدا خبر شهادتش می آید و در تمام طول فیلم، حضورش احساس می‌شود، اما فقط در نمایی کوتاه در یک قاب عکس پدیدار می شود. تصویر مادر شهید نیز در این فیلم، یگانه و متفاوت است

خانه ای کنار ابرها نیز روایتی از پشت جبهه هاست و مانند فیلم سینمایی «شیار143» مادر شهید چشم انتظاری را نشان می دهد. فیلم ساختاری منسجم و بازی‌های روانی دارد. کارگردان به خوبی از نابازیگران نوجوان فیلم بازی گرفته است. بازیگر نوجوان این فیلم، پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان را کسب کرده است.

سید جلال دهقانی اشکذری کارگردان فیلم اشاره می‌کند که امروز یکی از احساسی‌ترین صحنه‌های فیلم است و نقطه‌ی اوج فیلم در این صحنه‌ شکل می گیرد. برداشت‌های متعدد تا صحنه را واقعی‌تر کند و من منتظرم تا در زمان استراحت عوامل فیلم با این دو بازیگر به خاطر حضور متفاوت‌شان در این فیلم گفت‌وگویی کوتاه داشته باشم.

حامدکمیلی در پاسخ به سوالی در مورد حضورش در این فیلم گفت: اولین نکته‌ای که برای این فیلم می‌شود گفت این‌ است که باید منتظر کار متفاوتی در سینمای ایران باشید و این کار می‌تواند به دلایلی برای من متفاوت باشد یکی به خاطر اینکه  نقش متفاوتی را در شخصیت این فیلم تجربه می‌کنم 

هاشمی با اشاره به اینکه «خانه‌ای کنار ابرها» فیلمی مربوط به سال‌های دفاع مقدس است، ادامه داد: در این فیلم‌ هیچ‌گونه صحنه‌های مستقیمی از جنگ وجود ندارد ولی مسائل پشت جبهه و کسانی که درگیر دفاع مقدس هستند را به تصویر می‌کشد.

کمیلی در آخر گفت: این فیلم از جمله کارهایی است که به شدت بازیگرمدار است و کل قصه با اتفاقاتی حول این دو بازیگر تعریف می‌شود. خیلی خوشحالم که با هدایت هاشمی در این فیلم هم‌بازی شدم و خوشحالم که سلام دوباره‌ام به سینما به خاطر فیلمی است که به حضور در این فیلم افتخار می‌کنم.
برچسب ها: فیلم کودک، خانه ای کنار ابرها، دفاع مقدس، سینمای کودک، دنیای کودکان،

.: Weblog Themes By VatanSkin :.